- Cerkiewna 3, 37-500 Jarosław
- promocja.mof@um.jaroslaw.pl
- mof@um.jaroslaw.pl
O Nas
- Strona Główna
- O Nas
Naszą MISJĄ jest tworzenie rozwiązań, które służą czterem samorządom. W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzi 5 Gmin. Gmina Miejska Jarosław, Gmina Miejska Przeworsk, Gmina Przeworsk, Gmina Pawłosiów oraz Gmina Jarosław.
Celem Stowarzyszenia MOF Jarosław – Przeworsk jest podejmowanie wyzwań służących rozwiązywaniu wspólnych problemów, jakie pojawiają się w naszych gminach i ich otoczeniu w oparciu o środki publiczne.
Zarząd Stowarzyszenia MOF Jarosław – Przeworsk tworzą władze 5 Gmin. W skład wchodzą Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel, Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń oraz Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt.
WARTOŚĆ MOF
Kierujemy się wartościami, które pomagają osiągnąć nam sukces. Do pracy podchodzimy z pasją , która motywuje nas do działania.
DOŚWIADCZENIE
Nasz niebagatelny kapitał to doświadczenie w postaci profesjonalizmu i fachowości. Zespół Stowarzyszenia MOF tworzą ludzie z wieloletnim doświadczeniem.
RELACJE
W pracy stawiamy na pozytywną atmosferę. Komunikujemy się w jasny sposób, dbamy również o to aby inni nas zrozumieli.
ZAUFANIE
Czujemy się odpowiedzialni za rozwiązania, które proponujemy. Przez otwartą komunikację dążymy do tego, aby nasza relacja była partnerska i oparta na wzajemnym zaufaniu.
ZESPÓŁ
To klucz do sukcesu. Zgrany zespół to efektywniejsze zadania i lepsze wyniki. MOF tworzą ludzie z racjonalnym podejściem do pracy oraz determinacją w działaniu.
poznaj nasz
STATUT
PREAMBUŁA
Kierując się wolą zapewnienia zrównoważonego i długofalowego rozwoju miast i gmin skupionych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Jarosław-Przeworsk oraz zacieśnienia partnerskiej współpracy samorządowej, a także zważywszy na możliwości, określone przez Komisję Europejską w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 w celu efektywnego wykorzystania środków pomocowych skierowanych na rozwój miejskich obszarów oraz zwiększenia zaangażowania miast i ich obszarów funkcjonalnych w zarządzaniu środkami strukturalnymi UE. Gminy tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Jarosław-Przeworsk, działając na podstawie art. 84 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz mając na względzie zapisy art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, powołują Stowarzyszenie Miejski Obszar Funkcjonalny Jarosław-Przeworsk, realizujący w szczególności zadania przewidziane w przepisach prawa dla Związku ZIT.
NASZA MISJA
Wspieranie idei samorządności terytorialnej, ochrony wspólnych interesów, wymiany doświadczeń, promocji osiągnięć oraz koordynacji wspólnych przedsięwzięć i inwestycji, a w szczególności dla realizacji zadań ZIT
Członkowie MOF

Miasto Jarosław



Miasto Przeworsk



Gmina Przeworsk



Gmina Pawłosiów



Miasto Jarosław
Miasto Jarosław http://miastojaroslaw.pl/
jest siedzibą gminy miejskiej Jarosław. Liczba mieszkańców to 37 479. Miasto Jarosław położone jest we wschodniej części województwa podkarpackiego na pograniczu Podgórza Rzeszowskiego i Doliny Dolnego Sanu, na przebiegu ważnych szlaków komunikacyjnych Polski południowej. Jarosław oddalony jest: 55 km od Rzeszowa (układem drogowym), 36 km od przejścia z Ukrainą w Korczowej, 59 km od lotniska w Jasionce k. Rzeszowa.
Jarosław należy do najpiękniejszych i niezwykle interesujących miast w Polsce. Wyjątkowym pod względem położenia, historii czy architektury. Miasto zajmuje wysokie miejsca w rankingach miejsc wartych zobaczenia. Zadziwia przepiękną zabudową, bogatą kulturą miejską, oraz atrakcjami turystycznymi. Rynek w Jarosławiu należy z pewnością do najładniejszych rynków we wschodniej Polsce.
Miasto założył w XII w. książę kijowski Jarosław Mądry na wzgórzu św. Mikołaja. Do dziś zachował się układ urbanistyczny z centrum miasta skupionym wokół Rynku. Jarosław jest miastem typowo kresowym, miastem wielokulturowym. Od najdawniejszych czasów ścierał się tu wschód z zachodem.
Wpływ na miasto mieli wyznawcy wiary rzymskokatolickiej, grekokatolickiej oraz judaizmu. Przeplatanie się różnych wartości i tradycji zaowocowało wyjątkową atmosferą oraz interesującymi charakterem miasta.
Gmina Miejska Jarosław realizuje wiele projektów na rzecz stworzenia coraz lepszych warunków do życia mieszkańcom oraz wykorzystania potencjału turystycznego. Miasto słynie ze swej działalności kulturalnej o zasięgu międzynarodowym. Tutaj corocznie odbywają się Dni Jarosławia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej pt. „Pieśń Naszych Korzeni” oraz Międzynarodowy Festiwal Młodych Fotografów.
Dobrze jest rozwinięta sieć infrastruktury społecznej: przedszkola, szkoły podstawowe, średnie a nawet wyższe, szpitale, przychodnie lekarskie oraz placówki działające w zakresie kultury, świadczące usługi dla mieszkańców miasta, ale także powiatu jarosławskiego.
Jarosław należy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Europark Mielec. Wśród ważniejszych przedsiębiorstw przemysłu województwa podkarpackiego, 4 znajdują się w Jarosławiu, należą do nich: Firma Lear Corporation Poland S.A., Zakłady LU Polska S.A., Firma O-I Produkcja Polska S.A., Zakłady Mięsne SOKOŁÓW S.A. – Oddział Jarosław.
Miasto słynie również ze smacznych ciastek i biszkoptów. Tradycja ta sięga XIX wieku, kiedy powstała tu parowa fabryka biszkoptów. Biszkopty jarosławskie wytwarzane są od 1876 roku.
Jarosław jest także ośrodkiem przemysłowym o znaczeniu regionalnym w dziedzinie przemysłu spożywczego, szklarskiego i lekkiego. Dogodna lokalizacja małych i średnich podmiotów gospodarczych, sprawne procedury, bezpieczeństwo i uczciwość, to tylko niektóre czynniki, które zdecydują o sukcesie miasta.



Miasto Przeworsk
Miasto Przeworsk https://www.przeworsk.um.gov.pl/
to siedziba powiatu przeworskiego, położone 35 km na wschód od Rzeszowa, 60 km od granicy wschodniej i 120 km od granicy południowej. Zamieszkiwane jest przez 15 291 osób. Miasto leży w dorzeczu rzeki Mleczki, prawobrzeżnego dopływu Wisłoka. Geograficznie Przeworsk leży w Kotlinie Sandomierskiej, w obszarze Podgórza Rzeszowskiego i Pradoliny Podkarpackiej. Podgórze obejmuje południową część miasta, natomiast Pradolina – północną.
Początki miasta datowane są na przełom X i XI wieku. Jednak najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają czasów młodszej epoki kamiennej, lat nawet 4,5 tys. p.n.e. Licznie znajdowane przedmioty kultury materialnej świadczą, iż teren ten był zamieszkiwany nieprzerwanie.
Nazwa miasta łączy się ze staropolskim słowem „przewora”, oznaczającym zaporę, przeszkodę, a określającym Przeworsk jako miejscowość leżącą na granicy polsko-ruskiej. 25 lutego 1393 roku nadano Miastu Przeworsk prawa miejskie.
Ze względu na swe położenie, Przeworsk nękany był przez wieki ciągłymi najazdami wrogów. Miasto zostało ogrodzone murowanymi fortyfikacjami, z trzema bramami zamykanymi na noc. Jednak walki i grabieże nie przeszkodziły w nieustannym rozwoju miasta, słynącego z handlu i tkactwa oraz utrzymaniu świetności przez wiele stuleci.
Współcześnie Przeworsk jest lokalnym ośrodkiem usługowo-przemysłowym, a także węzłem komunikacyjnym, w którym krzyżują się ważne arterie komunikacyjne i trzy linie kolejowe.
Obecny wygląd ratusz zawdzięcza pracom rewitalizacyjnym wykonanym dzięki uzyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Udostępniony został taras widokowy na wieży ratusza, zaadaptowano piwnice oraz strych do funkcji wystawienniczych, dostosowano pomieszczenia parteru i piętra do funkcji biurowej wraz z urządzeniem sali konferencyjnej oraz nadano nowy wygląd salonowi ślubów. Z wieży ratusza słychać hejnał przeworski.
W mieście jest wiele miejsc, które warto zwiedzić. Atrakcją dla przybywających turystów, jak i samych mieszkańców miasta i okolic, jest ponad 110-letnia Przeworska Kolejka Wąskotorowa „Pogórzanin”.
Nie można ominąć także skansenu- Zajazd „Pastewnik” – kompleks drewnianych zabudowań odzwierciedlających kilkusetletnią tradycję miasta i okolic. Jest to jedyny w Polsce „żywy” skansen, łączący zabytkową formę budownictwa drewnianego z funkcją hotelarską i gastronomiczną.
Znakiem rozpoznawczym miasta są dwa słonie u zbiegu ulic Piłsudskiego z Jagiellońską i Krakowską.
Obecnie w strukturze przestrzennej przemysłu województwa miasto jest jednym z ośrodków tzw. układu przykarpackiego. Na terenie Przeworska znajduje się rejon inwestycyjny Podstrefy Nowa Dęba Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.



Gmina Przeworsk
Gmina Przeworsk http://www.przeworsk.net.pl/asp/pl_start.asp?typ=66&menu=149&strona=1
położona jest w powiecie przeworskim. Terytorialnie otacza miasto Przeworsk. Zajmuje powierzchnię 90,80 km2 i obejmuje 11 miejscowości (11 sołectw). Gminę zamieszkuje 14 863 osób. Ma ona charakter rolniczy i jest ściśle powiązana z miastem Przeworskiem.
Gmina Przeworsk to malowniczo położony obszar na skraju morenowych wzgórz Podgórza Rzeszowskiego, który łagodnie opada na północ i wschód w Pradolinę Podkarpacką i Dolinę Dolnego Sanu. Przez jej teren przepływa rzeka Mleczka – prawy dopływ Wisłoka. Krajobraz gminy jest urozmaicony, w północnej części jest on rozległy i równinny, z kolei w południowej widok rozciąga się n pagórki Pogórza, sięgające wysokości 400 m. n. p. m. Do osobliwości rejonu przeworskiego należą nieczęsto występujące w naszej strefie klimatycznej planty. Uwagę zwracają również stare 300-letnie lipy i 200-letnie dęby.
W Gminie Przeworsk zauważalne jest wielkie umiłowanie do tradycji, co potwierdzają lokalne zwyczaje. Podejmowane są tutaj również wszechstronne inicjatywy społeczne na rzecz mieszkańców, a szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży, seniorów, osób niepełnosprawnych i bezrobotnych.
Wiele z tych działań jest już na stałe wpisane w kalendarz gminnych wydarzeń. Są to Euroregionalne Dni Jakubowe w Gminie Przeworsk, których celem jest promocja wiedzy na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako szlaku pątniczego i pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego, który biegnie przez nasz region. Kolejne wydarzenia to Bieg Tropem Wilczym, Orszak Trzech Króli, Rajd Małych Rowerków, Święto Plonów, Przegląd Palm Wielkanocnych, Koncert Kolęd, Gminne Święto Sportu, „Człowiek-Człowiekowi”
W gminie realizowanych jest wiele projektów dotyczących wszystkich dziedzin życia: inwestycji, infrastruktury drogowej, sfery społecznej, oświaty, zdrowia, kultury oraz sportu. Pozyskuje się na nie fundusze z programów krajowych, jak również środków unijnych.
Przedmiotowe inwestycje niewątpliwie przyczyniają się do poprawy warunków życia, poszczególne miejscowości gminy z roku na rok stają się piękniejsze i nowocześniejsze zwiększając atrakcyjność gminy na szczeblu regionalnym i krajowym, a przede wszystkim bardziej przyjazne dla mieszkańców.
Gmina Przeworsk posiada dogodne warunki przyrodnicze i kulturowe dla rozwoju turystyki. O bogactwie historyczno-kulturowym świadczą unikalne zabytki, a także małe obiekty architektury sakralnej. Bogate zasoby kulturowe i przyrodnicze, a także organizowane przez Gminę i lokalne organizacje pozarządowe wydarzenia kulturalne, sportowe i patriotyczne zachęcają do odwiedzin.



Gmina Pawłosiów
Gmina Pawłosiów http://www.gminapawlosiow.pl/
to gmina wiejska, należąca do powiatu jarosławskiego. Gmina Pawłosiów ma 8 450 mieszkańców, obejmuje 10 miejscowości (sołectw). Gmina jest ściśle związana z miastem Jarosław, które stanowi dla gminy ośrodek obsługi wyższego rzędu z rozwiniętymi systemami: opieki zdrowotnej, szkolnictwa średniego i wyższego, usług kulturalnych i handlowych. Obszar gminy Pawłosiów leży w dorzeczu Sanu, wzdłuż którego ukształtowało się szerokie obniżenie tworzące mezoregion – Dolina Dolnego Sanu. Środowisko florystyczne gminy jest urozmaicone, głównymi jego elementami są użytki rolne, zbiorowiska łąkowe, lasy i zbiorowiska wodne związane z podmokłymi łąkami.
Gmina Pawłosiów to przestrzeń przyjazna do życia dla wszystkich jej mieszkańców oraz osób przyjezdnych. Liczne kompleksy sportowo – rekreacyjne w postaci boisk, siłowni plenerowych, placów zabaw, altan z miejscami do grillowania stanowią o atrakcyjności tego miejsca. Dostęp do szerokiej oferty sportowo-rekreacyjnej przekłada się na wzrost aktywności ruchowej mieszkańców, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia.
Na terenie gminy organizowane są cykliczne imprezy kulturalne oraz ciekawe przedsięwzięcia promujące lokalną historię i tradycje, m.in. Regionalny Przegląd Kapel Ludowych, Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych “Kolędy i Pastorałki”, dożynki, Dni Gminy, Święto Lotników, Przegląd Pieśni Maryjnych i Patriotycznych, konkursy ozdób wielkanocnych i bożonarodzeniowych.
Bazę materialną działalności kulturalnej gminy tworzą domy kultury, świetlice i biblioteki publiczne.
Mieszkanki gminy działają w ośmiu Kołach Gospodyń Wiejskich. Organizują szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce, przygotowują stoły z tradycyjnymi potrawami podczas gminnych wydarzeń.
Tradycje ludowe gminy kultywuje zespół „Pawłosiowianie, który bierze udział w wielu konkursach i przeglądach o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, zdobywając czołowe miejsca, Zespół Pieśni Biesiadnej „Wierzbianie” i Kapela Ludowa „Swojaki”. Liczne inwestycje polegające na budowie, przebudowie, pracach remontowych oraz zagospodarowaniu otoczenia przyczyniają się do zwiększenia estetyki oraz ładu przestrzennego poszczególnych miejsc.


poznaj
NASZ CEL
Za cel obraliśmy zrównoważony i długofalowy rozwój gospodarczy miast i gmin skupionych w ramach MOF Jarosław – Przeworsk. Narzędziem do realizacji rozwoju regionu są środki finansowe, jakie stowarzyszenie może pozyskać z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
WALORY OBSZARU MOF
Miejski Obszar Funkcjonalny Jarosław-Przeworsk jest miejscem charakteryzującym się bogatym dziedzictwem kulturowym. W wymiarze materialnym historia miejscowości MOF jest doskonale widoczna w zachowanych układach urbanistycznych, obiektach i przestrzeniach. Świadczą o tym także liczne wysokiej klasy zabytki na skalę regionalną i krajową. Ich zachowanie i pielęgnacja w ujęciu techniczno-architektonicznym oraz rozwój funkcjonalny, powinny stanowić przejaw ochrony dziedzictwa kulturowego obszaru. Stanowić one mogą motor rozwoju tego obszaru i magnes przeciągający turystów odwiedzających MOF. MOF położony jest na skrzyżowaniu szlaków turystycznych. Oferując atrakcyjne obiekty i przestrzenie zabytkowe stanowi bazę wypadową do Łańcuta (Zamek i Muzeum Powozów), Leżajska (Klasztor OO. Bernardynów z unikatowymi barokowymi organami), Przemyśla (Twierdza Przemyśl) oraz w Bieszczady.


WARTO ZOBACZYĆ
Na obszarze MOF zlokalizowanych jest wiele atrakcji turystycznych, sprawdź co warto zobaczyć.